Jesteś tutaj: Strona główna Uroda Perfumy

Archiwum

Krople luksusu

Coco Chanel twierdziła, że "kobieta, która się nie perfumuje, nie ma przyszłości". Idealnie dobrany zapach to ukoronowanie całego stroju. To przyprawa dla znakomitego dania. Podkreśla styl i dodaje smaku.

Zmysł węchu, choć często ignorowany, jest niezastąpiony. Wszystko ma jakiś zapach. Wystarczy z zatkanym nosem spróbować delektować się aromatyczną kawą, czy znakomicie doprawionym obiadem, a szybko zatęsknimy za zapachem.

Już w przeszłości zapachy odgrywały istotną rolę. Wykorzystywano je w ob- rządkach religijnych i w codziennym życiu.

przez dym
Sama nazwa perfum pochodzi od łacińskiego słowa per fumum - przez dym, i rzeczywiście często przybierały one taką formę. Oprócz kadzideł używano także olejków, sproszkowanych korzeni, kory i płatków kwiatów.

dla bezpieczeństwa
W przyrodzie węch jest najstarszą formą komunikacji. Pozwala uniknąć spotkania z niebezpiecznym przeciwnikiem i alarmuje o trujących substancjach.

zapach miłości
Przede wszystkim zapach jest związany - i to nierozerwalnie - z porą godową wszystkich gatunków zwierząt.
Ludzie, co prawda mają słabszy węch niż zwierzęta, ale wykorzystują zapach w tych samych celach, co i one, czyli do uwodzenia.
Lubimy otaczać się pięknymi woniami. Kusimy nimi, przyciągamy partnerów.

pachnąca elita
Cenne aromatyczne substan- cje były w przeszłości wy- znacznikiem bogactwa i pozycji społecznej.
Wierzono w magiczną moc zapachów.

Spośród darów przyniesionych przez trzech króli Jezusowi, aż dwa to substancje zapachowe - kadzidło i mirra.

Kleopatra zwykła sypiać na poduszkach wypchanych płatkami róży. Z kolei Chińczycy perfumowali nawet pieniądze.

W Europie perfumy aż do XIX wieku były niezwykle luksusowym i drogim kosmetykiem. Przez długi czas pachniała więc tylko elita. Tę sytuację zrewolucjonizował w 1921 roku Ernest Beaux.

do... pięciu razy sztuka
To właśnie on - chemik pracujący dla Coco Chanel - jako pierwszy połączył substancje zapachowe, powstałe na drodze syntezy chemicznej, z drogocennymi olejkami. Uzyskane w ten sposób perfumy były nie tylko tańsze, ale i o wiele trwalsze.

Nie od razu jednak udało się stworzyć ideał. Przy piątej próbie - spod ręki i nosa mistrza - wyszły najpopularniejsze na świecie perfumy, Chanel No 5. Do tej pory noszą one tę roboczą nazwę, a kobiety uwodzą ich zapachem kolejne pokolenia mężczyzn.
strony:

Barbara Łuszczewska

Dodaj komentarz

Dodany: Czwartek, 26 Października   wykop ten link!


Oceń artykuł

Oceń teraz: 4.7 (głosów: 11)

 RSS komentarzy

 • Autor: bea - (2006-10-26 16:04)

  Uwielbiam perfumy od Diora (wszystkie) !

   

 • Autor: hela - (2006-10-27 20:08)

  Armani - to po prostu sztuka!
  Cudownie jest się dać zaczarować zapachowi. Pozwolić by wyobraźnia wymknęła się spod kontroli, a krew szybciej pulsowała w żyłach.

 • Autor: bea - (2006-10-28 16:04)

  Znam to uczucie gdy "ubieram" się w swoje perfumy. Pozdro :) dla Heli

   

 • Autor: hela - (2006-10-29 12:12)

  czy zdarzylo wam sie kiedyś zostać TAK oczarowaną zapachem, że idąc przez miasto, w wyznaczonym kierunku, zboczylyście z obranej trasy, niczym zaczarowane, właśnie przez zapach (męski oczywiście)

 • Autor: bea - (2006-10-30 19:07)

  Będąc na kuracji 10 lat wstecz hipnotyzował swoimi perfumami pewen jegomość. Z zamkniętymi oczami można było zgadnąć, że przechodził tędy, bądź tu był. Wodziły za nim nosem wszystkie panie (pielęgniarki, kuracjuszki, panie salowe i kelnerki). Osobiście mi ten zapach również się podobał, ale nie na tyle by stracić głowę i drogę. Swojemu mężowi kupuję takie zapachy by mi się podobały. Może to egoistyczne, że w ten sposób zadawalam tylko siebie, ale mąż nie protestuje.

   

 • Autor: Baś - (2006-11-01 18:06)

  W kwestii perfum, jak rzadko kiedy liczy się... marka. Jednak warto zainwestować trochę w piękny zapach bo tanie podróbki to zdecydowanie nie to!

 • Autor: czarna - (2008-09-23 17:05)

  mnie ładne perfumy obezwładniają...=) , z reszta sama jestem od uzalezniona od perfum, tylko ze co chwile mi sie nudzą zapachy i dopiero jak zmieniam na inne to znow podobaja mi sie poprzednie, dlatego tez uzywam 3 na zmiane :)

 • Autor: basia - (2009-03-01 21:09)

  DKNY Be Delicious są najlepsze ! niedługo na oligoo do zlicytowania, ale i tak będą moje bo nie dam za wygraną :D

 • Autor: aligator - (2011-09-12 17:05)

  co kto lubi ja tam preferuję wodę perfumowaną Eva Rouge dla mnie ona jest luksusem

 • Autor: monna - (2014-10-30 23:11)

  Towary luksusowe zawsze są pożądane. Często to ich cena decyduje o tym ,ze są luksusowe gdyby było inaczej nie byłyby luksusowe.
  Co nie oznacza ze zapachy są lepsze bo jest duzo tańszych zamienników :) No własnie ale ta marka :)

    www

więcej


więcej